Lépések a tervezéstől az automatizált otthonig

hazautomatizalas.hu - Okos otthon kivitelezés

Miért is van szükség egy modern háznál automatizálási rendszerre?

Házautomatizálási rendszer használata számos előnnyel jár. Először is, kényelmet és mobilitást biztosít a mindennapi életben. Az okos otthon technológiák lehetővé teszik a világítás, a fűtés, a hűtés, a hang- és videórendszer, valamint más háztartási eszközök távoli vezérlését a mobiltelefonod vagy a hangvezérlés révén. Ez lehetővé teszi, hogy a kívánt beállításokat vagy a megfelelő hangulatot egyszerűen és kényelmesen állítsd be.

Másodszor, a házautomatizáció segít energiát takarítani és költségeket csökkenteni. Az okos otthon rendszerek lehetővé teszik az energiafelhasználás pontosabb ellenőrzését és a hatékonyabb energiafelhasználást. Például programozhatod a fűtés vagy a hűtés be- és kikapcsolását az optimális időpontokban, vagy érzékelők segítségével automatikusan kikapcsolhatod a nem használt elektromos készülékeket.

Harmadszor, a házautomatizáció növeli a biztonságot. Okos otthoni rendszerek segítségével távolról is megfigyelheted a biztonsági kamerákat, és nyomon követheted a házadban vagy körülötte történő eseményeket. Emellett okos zárakat is telepíthetsz, amelyeket távolról vezérelhetsz, és figyelmeztetést kaphatsz, ha valaki megpróbálja feltörni vagy behatolni a házba.

Negyedszer, a házautomatizáció segít a víz- és gázfelügyeletben. Érzékelők és automatikus lekapcsolók segítségével észlelheted a vízszivárgásokat vagy a gázszivárgásokat, és azonnal intézkedhetsz, hogy elkerüld a károkat vagy a veszélyeket.

Végül, egy jó házautomatizálási rendszer értéket adhat a háznak. Ha eladásra kerül, az okos otthon technológia vonzóvá teheti a potenciális vásárlók számára, hiszen ezek a rendszerek már elterjedtek és keresettek a mai piacon.

Összességében tehát a házautomatizáció kényelmet, energiahatékonyságot, biztonságot és értéknövelést nyújthat a háznak. Ezáltal a felhasználó könnyedén és intelligensen vezérelheti és felügyelheti az otthonát, javítva ezzel az életminőséget.

Egy átlagos kb. 150 m² családi ház automatizálási árkalkulációjaról itt olvashatsz! 

És most nézzük a lépéseket pontról-pontra:

1. Előzetes igényfelmérés

ház automatizálás - igényfelmérés
Az első lépés az okos otthon tervezése, amely magában foglalja az otthoni rendszerek és eszközök átvizsgálását, a felhasználói igények felmérését, valamint az olyan okos eszközök kiválasztását, amelyek megfelelnek a felhasználói igényeknek és a tervezett költségvetésnek is. A tervezés során érdemes megfontolni az otthon kialakítását, a falak és ajtók elhelyezkedését, az elektromos csatlakozásokat és a Wi-Fi lefedettséget is.
El kell döntenünk, hogy milyen feladatokat szeretnénk az automatizálásra bízni.
Általánosságban a világításvezérlés, árnyékolásvezérlés és a klimatizálás vezérlése szokott az alapvető igények között szerepelni.
Ha kaputelefont is szeretnénk, célszerű a Loxone audiorendszerével együtt igényelni.
  • Pontosabb tervezés: Az előzetes igényfelmérés segítségével pontosabban tudjuk meghatározni a rendszer kapacitását és az egyes funkciók igénybevételét, így a végleges rendszer pontosabban fogja kielégíteni az igényeket.
  • Költséghatékonyabb megoldás: Az igények alapján tudjuk meghatározni, hogy mely funkciók és eszközök szükségesek, így elkerülhetjük a felesleges költségeket.
  • Egyszerűbb üzemeltetés: Az igények alapján tudjuk tervezni az egyszerűséget és az intuitív felhasználói felületet, így az üzemeltetés egyszerűbb lesz.
  • Testre szabhatóság: Az igények alapján tudjuk testre szabni a rendszert, így a végleges rendszer jobban fogja illeszkedni az adott otthonba.
  • Biztonság: Az igények alapján tudjuk meghatározni a biztonsági funkciókat, így biztosíthatjuk az otthonunk biztonságát.
  • Energiahatékonyság: Az igények alapján tudjuk meghatározni az energiahatékonysági funkciókat, így csökkenthetjük az energiafogyasztást és a költségeket.
  • Integráció: Az igények alapján tudjuk meghatározni a rendszer integrációs lehetőségeit, így a rendszer könnyedén integrálható más rendszerekkel.
  • Kényelem: Az igények alapján tudjuk meghatározni a kényelem funkciókat, így javíthatjuk az otthonban töltött idő minőségét.
  • Skálázhatóság: Az igények alapján tudjuk meghatározni a rendszer skálázhatóságát, így a rendszer könnyedén bővíthető a jövőben.
ház automatizálás tervezése

2. A tervezés

ház automatizálás tervezése
A házvezérlő rendszer, speciális kábelezést igényel, emiatt a meglévő háznál – ha erre nem volt felkészítve – újra kell vezetékelni, vagy ha erre nincs lehetőség, a Loxone Air technológia segítségével rádióhullámú megoldásokat is igénybe lehet venni.

A Loxone kapcsolók, amik hőmérséklet – és páratartalom érzékelőkkel vannak ellátva, csillagpontosan vagy fastruktúra szerint kell kábelezni. Ugyanez vonatkozik a jelenlét érzékelőkre és az összes perifériára, ami a Loxone Tree kapcsolatot igényel.

Az előzetes tervezés segítségével az okos otthon rendszerünk optimalizálható és testreszabható az egyedi igényeknek megfelelően.

A tervezés során figyelembe veszik az épület adottságait, a használók igényeit és az általános rendszerkövetelményeket.

Az előzetes tervezés lehetővé teszi az eszközök és a rendszer komponensek pontos kiválasztását, valamint a rendszer működésének és karbantartásának optimalizálását, illetve segít megelőzni a rendszer működési problémáit, valamint javítja az általános rendszer teljesítményét.

A központi helységet, ahol a vezérlőrendszer alkatrészei lesznek ebben a szakaszban kell megterezni.

Illetve a gépházat, ahol a hűtő-fűtő-szellőztető berendezések lesznek elhelyezve, mivel a vezérléséhez ugyanúgy meg kell tervezni a kábelezést, nem megfeledkezve a szivattyúk és az esetleges hőmérőkről sem.

 

3. Árajánlat készítése

ház automatizálás ára
Miután átbeszéltük az igényeket és megterveztük a szükséges hardver elemeket, árajánlatot készítünk a kivitelezésről és a programozásról egyaránt.

Az árajánlat meghatározza a rendszer összes költségét, beleértve a hardverköltségeket, a telepítési költségeket és a szolgáltatási díjakat.

Az árajánlatodhoz szükséges megvizsgálni a hely adottságait, az igényeket és a kívánt funkciókat, hogy meghatározza a legmegfelelőbb rendszer konfigurációját. Az árajánlatban szerepelni fog a rendszer különböző részeinek listája, mint például az automatizálási rendszer elemei, a programozás költsége az előre megbeszélt igények és feltételek alapján.

ház automatizálás ára
Loxone házautomatizálás

4. Loxone elemek telepítése

Loxone házautomatizálás
Ha a leendő okos otthon tulajdonos elfogadta az árajánlatot, és aláírta a szolgáltatási szerződést, elkezdődhet a munkánk.

Elkezdődhet a  szükséges hardverek beszerzése, beleértve a Loxone központot, az érzékelőket, az actuátorokat, kapcsolószekrényt és más kiegészítőket.

A telepítési munka teljes mértékben összefonódik a villanyszerelőkkel, hiszen a központosított és speciális kábelezés miatt szükséges és szinte mindennapos a kommunikáció velük.

Miután meghatároztuk a központ helyét a házban, a villanyszerelők az összes kábelt egy helyre fogják behúzni, oda, ahol a házautomatizálási rendszer kapcsolószekrénye fog elhelyezkedni.

A kapcsolószekrényt a mi műhelyünkbe állítjuk össze és a helyszínen szereljük fel a falra és kötjük be a villanyszerelők által előzetesen behúzott vezetékeket.

Ezentúl felhelyezzük a speciális kapcsolóinkat és érzékelőinket amik információkkal látják el a rendszerünket, többek között, az adott helység hőmérséklet, páratartalom, fényerősség és jelenlét értékeivel.

5. Programozás

Loxone házautomatizálás - programozás
Miután helyre került az összes hardverelem és áram alá helyeztük a rendszerünket elkezdődhet a programozási szakasz. Előfeltétele a rendszer programozásnak az élő internetkapcsolat, mivel a programozáshoz már nem kell a jelenlétünk a házban, ezt távolról interneten keresztül is meg tudjuk tenni. Másrészről, a rendszert felhőalapon érjük el, amihez megint feltétel az internet kapcsolat.

Az előzetes igényfelmérés szakaszban átbeszéltek szerint kezdjük meg a rendszer felprogramozását. Ennél a szakasznál többször beszélünk az ügyfelünkkel, és többszöri pontosítás után írjuk meg a vezérlő algoritmusokat, amik az adott funkciókat látják el, mint például a fűtés és hűtés, árnyékolás, világítás vagy esetleg a biztonság.

A programozás végeztével, átadjuk a rendszert az ügyfélnek, aki telefonja, táblagépe vagy esetleg számítógépe segítségével egy applikáció által elérheti az autonóm háza funkcióit.

Loxone házautomatizálás - programozás
Loxone házautomatizálás - optimalizálás

6. Utólagos optimalizálás

Loxone házautomatizálás - optimalizálás
Elkezdődött az utolsó fázis, ami az új vezérelt házunk használatával kezdődik. Ez egy kb. 6 hónapos időintervallum, ami alatt a házfelhasználó pontosíthat illetve a beépített szenzorok és kapcsolók függvényében kérhet egyedi funkciókat, amiket utólagosan felprogramozunk az igényei szerint.

A munkánk ott ér véget, amikor az automatizált házon minden úgy működik ahogy az ügyfél kérte. Átnézzük a programozást és optimalizáljuk a programot, illetve az esetleges frissítéseket elvégezzük.

Bizonytalan vagy? Keresd  bátran szakértőnket!

Okosotthon rendszerek kivitelezése

Hívjon Munkanapokon 8-16 óra között